Legrand Bootlace Ferrule Insulated Single with Flange 1mm 1.7x8mm Pin Red 14.5mm OAL
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
3245060376635
|
|---|---|
| SKU |
LEG37663
|
| Brand |
Legrand
|
| Range Name |
Starfix
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | PK |
| Vendor Product | 37663 |
| Collar Inside Diameter | 3.6 mm |
| Conductor Size | 1 mm |
| Contact Material | Copper |
| Insulation Colour | Red |
| Insulation Material | Polypropylene |
| Finish | Tin Plated |
| Overall Length | 14.5 mm |
| Number of Conductors | 2 |
| Pin Diameter | 1.7 mm |
| Pack Size | 1000 Pack |
| Please Note | with Flange |
| Pin Length | 8 mm |
| Sleeve Material | Electro Grade Copper |
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!