Robus Floodlight w/PIR Sensor SMD LED 20W 220-240V 4K 1730lm Tempered Glass Frosted LED Driver Aluminum Black 60mm IP65
Description
Key Specifications
| SKU |
LEDRRE2040PA-04
|
|---|---|
| Brand |
Robus
|
| Range Name |
Remy
|
| Product Type |
Floodlights
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 12 |
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RRE2040PA-04 |
| Power Factor | 0.5 |
| Temperature | 10 to 40 deg C |
| Time on Adjustment | 10 sec to 10 min |
| Wattage | 20 Watt |
| Width | 148 mm |
| Average Lamp Life | 50000hrs |
| Beam Angle | 100 deg |
| Colour | Black |
| Colour Temperature | 4000K |
| Control Gear | LED Driver |
| CRI | 80 |
| Detection Angle | 120 deg |
| Diffuser Type | Tempered Glass Frosted |
| Detection Range | 7-10 mtr |
| Height | 200 mm |
| Impact Rating | IK07 |
| Input Voltage | 220-240 Volt |
| Input Frequency | 50/60 Hz |
| IP Rating | IP65 |
| Light Source | SMD LED |
| Lumens | 1730 lm |
| Material | Die-Cast Aluminium |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!