Robus Luminaires Bulkhead LED 12W Oval 4K 930lm Opal Warm White Polycarbonate Black White 230mm IP54
Description
Key Specifications
| SKU |
LEDRHV1240-01
|
|---|---|
| Brand |
Robus
|
| Range Name |
Ohio
|
| Product Type |
Luminaires Bulkhead
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RHV1240-01 |
| Average Lamp Life | 30000 hrs |
| Beam Angle | 120 deg |
| Colour | Black/White |
| Colour Temperature | 4000K |
| CRI | 80 |
| Diffuser Type | Opal |
| Height | 55 mm |
| IP Rating | IP54 |
| Lamp Shape | Oval |
| Light Source | LED |
| Lumens | 930 lm |
| Material | Polycarbonate |
| Power Factor | 0.5 |
| Wattage | 12 Watt |
| Width | 105 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!