Robus LED Floodlight 50W 220-240V 4K 3900lm Non-Dimmable Die-Cast Aluminium 20000hr IP65 Black 63mm
Description
Key Specifications
| SKU |
LEDRHL5040-04
|
|---|---|
| Brand |
Robus
|
| Range Name |
HiLume
|
| Product Type |
LED Floodlights
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 8 |
| UNSPSC Class | 39112100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RHL5040-04 |
| Average Lamp Life | 20000 hrs |
| Beam Angle | 100 deg |
| Colour Temperature | 4000K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Input Frequency | 50/60 Hz |
| IP Rating | IP65 |
| Lamp Finish | Black Powder Coated |
| Lumens | 3900 lm |
| Material | Die-Cast Aluminium |
| Power Factor | 0.9 |
| Temperature | 20 to 40 deg C |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Wattage | 50 Watt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!