Robus Luminaire Wall Mount Square LED 35W 220-240V Square 3240lm Polycarbonate Opal Cool White Aluminum Black Wall 183mm
Description
Key Specifications
| SKU |
LEDRFA03555DM-04
|
|---|---|
| Brand |
Robus
|
| Range Name |
Falcon
|
| Product Type |
Luminaires Wall Mount
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RFA03555DM-04 |
| Average Lamp Life | 30000 hrs |
| Colour Designation | Cool White |
| Beam Angle | 120 deg |
| Colour | Black |
| CRI | 70 |
| Colour Temperature | 5500K |
| Height | 300 mm |
| Diffuser Type | Polycarbonate Opal |
| IP Rating | IP65 |
| Light Source | LED |
| Input Voltage | 220-240 Volt AC |
| Lumens | 3240 lm |
| Material | Die-Cast Aluminium |
| Mounting Type | Wall |
| Power Factor | 0.95 |
| Wattage | 35 Watt |
| Temperature | -25 to 40 deg C |
| Width | 264 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!