Robus LED Batten Diffused 2x36W White Pressed Steel Polycarbonate 4K
Description
Key Specifications
| SKU |
LEDRCA484012-01
|
|---|---|
| Brand |
Robus
|
| Range Name |
Caesar
|
| Product Type |
LED Battens Diffused
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RCA484012-01 |
| Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Beam Angle | 120 deg |
| Colour | White |
| Colour Designation | Daylight |
| Colour Temperature | 4000K |
| Control Gear | Integral LED Driver |
| CRI | 80 |
| Diffuser Type | Polycarbonate |
| Finish | Powder Coated |
| Height | 74 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Lamp Shape | T8 |
| Light Source | LED |
| Lumens | 4800 lm |
| Material | Pressed Steel |
| Power Factor | 0.9 |
| Wattage | 2 x 36 Watt |
| Width | 62 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!