Robus Taylor LED Downlight Dimmable 7W CCT Selectable 3000/4000/5000/6500K 100deg 72mm Cut Out White IP44 Flex & Plug
Description
Key Specifications
| SKU |
LEDRC7WDL72CCT4-01
|
|---|---|
| Brand |
Robus
|
| Range Name |
Taylor
|
| Product Type |
LED Downlights
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 40 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RC7WDL72CCT4-01 |
| Average Lamp Life | 30000 hrs |
| Beam Angle | 100 deg |
| Colour | White |
| Colour Temperature | 3000/4000/5000/6500K |
| Cut-Out Diameter | 72 mm |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Dimmable |
| Height | 62 mm |
| Input Voltage | 220-240 Volt |
| IP Rating | IP44 |
| Lumens | 590/660/640/590 lm |
| Light Source | LED |
| Material | PA66 Nylon Coated Aluminium |
| Power Factor | 0.9 |
| Temperature | -20 to 40 deg C |
| Wattage | 7.3/7.1/7.1/7.2 Watt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!