Lapp Kabel Cable Gland General Purpose Polyamide M20 x 1.5 7-13mm IP69
Description
Key Specifications
| SKU |
LAP53111220
|
|---|---|
| Brand |
Lapp Kabel
|
| Range Name |
Skintop ST-M
|
| Product Type |
Cable Glands Plastic
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 53111220 |
| Max. Sheath OD | 13 mm |
| IP Rating | IP69 |
| Min. Sheath OD | 7 mm |
| Body Material | Polyamide |
| Finish | Black |
| Overall Length | 37 mm |
| Seal Material | CR |
| Please Note | Without Locknut |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Length | 9 mm |
| Temperature | -40 to 100 deg C/-20 to 100 deg C |
| Thread Size | M20 x 1.5 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!