Eaton Moeller Thermal Overload Relay 0.16-0.24A 690V 1NO-1NC Class 10A Auto/Man IP20 Screw
Description
Key Specifications
| SKU |
KLOZE-0.24
|
|---|---|
| Brand |
Eaton Moeller
|
| Range Name |
X-Start
|
| Product Type |
Contactor Overloads
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ZE-0-24 |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened & 1 Normally Closed |
| Control Type | Automatic/Manual |
| Depth | 50 mm |
| For Use With | DILEM DIULEM/21/MV XTMC Contactors |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | Direct Attachment |
| Setting Range To (Amp) | 0.24 |
| Operational Voltage | 690 Volt AC |
| Tightening Torque | 1.2 N/m |
| Setting Range From (Amp) | 0.16 |
| Width | 45 mm |
| Temperature | -5 to 55 deg C |
| Terminal Connection | Screw |
| Trip Characteristic | Class 10A |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!