Eaton Moeller Miniature Circuit Breaker C Curve 230V 32A 6kA 1Pole 1Module 17.5mm DIN Rail Mount
Description
Key Specifications
| SKU |
KLOY7-242684
|
|---|---|
| Brand |
Eaton Moeller
|
| Product Type |
Mini Circuit Breakers
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | Y7-242684 |
| Actuator Type | 3 Position |
| Cable Size | 1-25 sq-mm |
| Current | 32 Amp |
| Depth | 85 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 73 mm |
| Interrupt Capacity | 6 kA |
| IP Rating | IP20 |
| Modules | 1 Module 17.5 mm |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Temperature | -25 to 75 deg C |
| Voltage | 230 Volt AC |
| Width | 17.5 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!