Katko Isolator Switch 4 Pole 40 Amp 400/415/690 Volt Polycarbonate
Description
Key Specifications
| SKU |
KATKEM440YRM2
|
|---|---|
| Brand |
Katko
|
| Product Type |
Isolating Switches
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | KEM440YRM2 |
| Colour | Red/Yellow Handle |
| Depth | 106 mm |
| Height | 130.4 mm |
| Current | 40 Amp |
| IP Rating | IP66 |
| Material | Polycarbonate |
| Method of Operation | Operators |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Please Note | 32778 |
| Temperature | -40 to 60 deg C |
| Width | 96.4 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!