Jinko Solar Solar Panel 510W Monocrystalline 120 Cells 37.15V 13.73A Anodized Aluminum Alloy N-Type 44.51V 14.33A 25A
Description
Key Specifications
| SKU |
JKM510N-60HL4-V
|
|---|---|
| Brand |
Jinko Solar
|
| Range Name |
Tiger Neo N Type
|
| Product Type |
Solar Panels
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | JKM510N-60HL4-V |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Connector Type | JK03M,JK03M2(JinKO)/MC4-EVO2 |
| Efficiency | 23.60% |
| Certifications | IEC61215:2016 / IEC617302:016 / ISO9001:2015 / ISO14001:2015 / ISO45001:2018 |
| Frame Construction | Anodized Aluminium Alloy |
| Front Glass | 3.2 mm Anti-Reflection Coating, High Transmission, Low Iron, Tempered Glass |
| Height | 30 mm |
| Item Weight | 22.5 kg |
| Junction Box | IP68 |
| Max. Fuse Current | 25 Amp |
| Max. System Voltage | 1500 Volt DC |
| Model | N-Type |
| Number Of Cells | 120 |
| Output Cables | 4 sq-mm (+): 400 mm , (-): 200 mm |
| Operating Temperature | -40 to 85 deg C |
| Power Tolerance | +/-3% |
| Temperature Coefficient | -0.29%/ deg C |
| Warranty | 25 Years Product / 30 Year Linear Power |
| Width | 1134 mm |
| Wattage | 510 Watt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!