IXL Bathroom Heater Exhaust Fan and Light Dual 3-in-1 Heat 2 x 800 W Linear Infra-Red 480 cu-m/hr 3000/4000K Silver
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9332048029035
|
|---|---|
| SKU |
IXL32412
|
| Brand |
IXL
|
| Range Name |
Premium Tastic
|
| Product Type |
Fans-Light-Heaters
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 32412 |
| Air Flow Cubic Meters per Hour | 480 cu-m/hr |
| Air Flow Litres per Second | 133 L/sec |
| Body Colour | Silver |
| Colour Temperature | 3000K/4000K |
| Current | 7 Amp |
| Cut-Out Size | 712 x 332 mm |
| Depth | 198 mm |
| Max Ceiling Height | 3.3 mtr |
| Light Source | 2 x 800 Watt Linear Infra-Red Tungsten Halogen |
| Height | 737 mm |
| Fan Size | 170 mm |
| Voltage | 240 Volt |
| Width | 367 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!