IXL Bathroom Heater Exhaust Fan and Light 3-in-1 Heat 800 W Tungsten Halogen 480 cu-m/hr 3000/4000K White
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9332048029004
|
|---|---|
| SKU |
IXL31411
|
| Brand |
IXL
|
| Range Name |
Premium Tastic
|
| Product Type |
Fans-Light-Heaters
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 31411-NLA |
| Air Flow Cubic Meters per Hour | 480 cu-m/hr |
| Air Flow Litres per Second | 133 L/sec |
| Body Colour | White |
| Colour Temperature | 3000/4000K |
| Current | 3.6 Amp |
| Cut-Out Size | 462 mm x 332 mm |
| Depth | 198 mm |
| Max Ceiling Height | 2.7 mtr |
| Light Source | 800 Watt Linear Infra-Red Tungsten Halogen |
| Lamp Wattage | 800 Watt |
| Height | 483 mm |
| Fan Size | 170 mm |
| Heat Source | 800 Watt |
| Voltage | 240 Volt |
| Shape | Square |
| Width | 367 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!