IPD Switch Socket Outlet Surface Mounting Weatherproof 1Ph 2P 10A 250V 3 Pin Flat Light Grey IP66
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9322017195021
|
|---|---|
| SKU |
IPDW66SS310
|
| Brand |
IPD
|
| Range Name |
W66
|
| Product Type |
Switch Sockets
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 30 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | W66SS310 |
| Conduit Entry | 2xM20/1xM25 |
| Colour | Light Grey |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 67 mm |
| Connection Type | Screw Tunnel |
| Height | 197 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Mounting Method | Surface |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Phase | 1 Phase |
| Pin Configuration | 3 Pin Flat |
| Please Note | For use with Straight Plug Top W66SP310 |
| Terminal Capacity | 16 mm |
| Voltage | 250 Volt AC |
| Width | 101 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!