IPD Plug Straight Body Weatherproof 3Ph 32A 500V 4 Pin Round Orange IP66
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9322017196066
|
|---|---|
| SKU |
IPDW66SP432
|
| Brand |
IPD
|
| Range Name |
W66
|
| Product Type |
Plugs Straight
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 36 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | W66SP432 |
| Angle | Straight |
| Cable Entry | 16 sq-mm |
| Colour | Clear/Orange |
| Cable Gland Size | 37 mm |
| Cable Nominal Diameter | 7-16 mm |
| Connection Type | Screw |
| Current | 32 Amp |
| Depth | 196 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Material | Polycarbonate |
| Pin Configuration | 4 Pin Round |
| Phase | 3 Phase |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!