IPD Plug Angled Body Weatherproof 3Ph 20A 500V 5 Pin Round Orange IP66
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9322017196202
|
|---|---|
| SKU |
IPDW66AP520
|
| Brand |
IPD
|
| Range Name |
W66
|
| Product Type |
Plugs Angled
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 36 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | W66AP520 |
| Cable Entry | 6 sq-mm |
| Cable Nominal Diameter | 8-17 mm |
| Colour | Orange |
| Connection Type | Screw |
| Current | 20 Amp |
| Height | 123 mm |
| Depth | 162 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Phase | 3 Phase |
| Pin Configuration | 5 Pin Round |
| Voltage | 500 Volt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!