Invertek Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 0.25kW 1Ph 220-240V 711 Frame Foot Mount
Description
Key Specifications
| SKU |
INVM14000253IMSR
|
|---|---|
| Brand |
Invertek
|
| Product Type |
Motors SCIM
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | M14000253IMSR |
| Frame | Size 711 |
| Current | 1.5 Amp |
| Frequency | 50 Hz |
| Horsepower | 0.25 kW |
| IP Rating | IP55 |
| Height | 185 mm |
| Insulation Class | Class F |
| Material | Aluminium Alloy |
| Mounting Method | Foot |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Phase | 1 Phase |
| Rotation | Anti-Clockwise |
| Shaft Size | 14 mm |
| Speed | 1400 rpm |
| Temperature | 40 deg C |
| Voltage | 220-240 Volt AC |
| Torque Rating | 1.8-2.5 Tn |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!