IDEC Pushbutton Switch Non-Illuminated 22mm Mushroom Red 1N.C Flush Mount
Description
Key Specifications
| SKU |
IDCYW1B-V4E01R
|
|---|---|
| Brand |
IDEC
|
| Range Name |
YW Series
|
| Product Type |
Switches
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | YW1B-V4E01R |
| Colour | Red |
| Contact Configuration | 1 Normally Closed |
| Depth | 32.5 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 41.4 mm |
| Head Type | Mushroom |
| IP Rating | IP65/20 |
| Mounting Method | Flush |
| Operator Action | Non-Illuminated Action |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Operator Profile | Red Flush |
| Reset Type | Pushlock/Pull/Turn |
| Size | 22 mm |
| Temperature | -25 to 55 deg C |
| Terminal Connection | Screw |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!