IDEC Miniature General Purpose Relay Plug-In Mount 2P DPDT 10A 12VDC 8 Pin Flat
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9322017188207
|
|---|---|
| SKU |
IDCRH2B-UDC12
|
| Brand |
IDEC
|
| Range Name |
RH Series
|
| Product Type |
Power Relays
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RH2B-UDC12 |
| Contact Configuration | DPDT/2 Changeover |
| Depth | 21 mm |
| Contact Material | Silver Cadmium Oxide/Cadmium Free (Ag-alloy) |
| Current | 10 Amp |
| Height | 27.5 mm |
| Mounting Method | Plug In |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Operating Coil Voltage | 12 Volt DC |
| Operating Time | 20 Operate/Release ms |
| Resistance | 160 Ohm |
| Pin Configuration | 8 Pin Flat |
| Power Rating | 0.9 Watt |
| Temperature | -25 to 50 deg C |
| Voltage | 240 Volt AC |
| Width | 42 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!