HPM Switch Flush Mount Weatherproof Standard 1 Gang 10A 230/240V IP56 Vertical White Electric
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9321001134459
|
|---|---|
| SKU |
HPMXLW770V1WE
|
| Brand |
HPM
|
| Range Name |
Excel Series
|
| Product Type |
Switches Weatherproof
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | XLW770V1WE |
| Colour | White |
| Current | 10 Amp |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP56 |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Height | 117 mm |
| Mounting Method | Flush |
| Number Of Switches | 1 Switch |
| Orientation | Vertical |
| Temperature | 25 deg C |
| Voltage | 230-240 Volt |
| Width | 73 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!