HPM Twin Spot Sensor Flood inc Lamp w/Sensor LED 29W 230-240V 3K 2x1100lm Warm White Integral UV Rated Plastic Black
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9321001434788
|
|---|---|
| SKU |
HPMLFS013KBL
|
| Brand |
HPM
|
| Product Type |
Floodlights
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LFS013KBL |
| Temperature | 10 to 50 deg C |
| Time on Adjustment | 10 sec +/-5 sec to 4 mins +/-1 mins |
| Wattage | 29 Watt |
| Width | 215 mm |
| Base Type | 2xES |
| Colour | Black |
| Colour Designation | Warm White |
| Colour Temperature | 3000K |
| Control Gear | Integral |
| Detection Angle | 120 deg |
| Detection Range | 12 mtr |
| Input Voltage | 230-240 Volt |
| Input Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP44 |
| Light Source | LED |
| Lumens | 2 x 1100 lm |
| Material | UV Stabilised Plastic |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!