Hobson Flat Round Washer M6 x 16 x 1.4mm Mild Steel Zinc Plated
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9314818521567
|
|---|---|
| SKU |
HOBWRMSZM06
|
| Brand |
Hobson
|
| Product Type |
Strut Fasteners & Fixings
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 500 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 30101800 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | WRMSZM06 |
| Finish | Zinc Plated |
| Grade | Commercial |
| Fitting Size | M6 |
| Imperial-Metric | Metric |
| Inside Diameter | 6.7 mm |
| Material | Mild Steel |
| Outside Diameter | 16 mm |
| Standards | HEC/BS 3410/AS 1237/RoHS Compliant |
| Thickness | 1.4 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!