Hobson Flat Round Washer M8 x 16 x 1.2mm Grade A2 304 Stainless Steel
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9314818320450
|
|---|---|
| SKU |
HOBWR04PM08
|
| Brand |
Hobson
|
| Product Type |
Strut Fasteners & Fixings
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 100 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 30101800 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | WR04PM08 |
| Fitting Size | M8 |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 16 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Standards | HEC |
| Imperial-Metric | Metric |
| Grade | A2 |
| Inside Diameter | 8 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!