Hellermann Tyton Cable Tie L520 mm W4.6 mm
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9349519005788
|
|---|---|
| SKU |
HMYSST520X4.6
|
| Brand |
Hellermann Tyton
|
| Product Type |
Cable Ties & Straps
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | PK |
| Vendor Product | SST520X4.6 |
| Lock Mechanism | Ball Lock |
| Loop Tensile Strength | 890 N |
| Max. Bundle OD | 163.8 mm |
| Tie Length | 520 mm |
| Temperature | -80 to 538 deg C |
| Tie Thickness | 25 mm |
| Tie Width | 4.6 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!