Hellermann Tyton Forked Spade Insulated Double Grip Red Vinyl 0.5-1.5mm 4.3mm Stud
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9349519000202
|
|---|---|
| SKU |
HMYSD1-4
|
| Brand |
Hellermann Tyton
|
| Product Type |
Forked & Ring Terminals
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | PK |
| Vendor Product | SD1-4 |
| Body Material | Copper |
| Conductor Size | 0.5-1.5mm |
| Crimping Die | HYYT7 |
| Conductive Material | Copper |
| Insulation Colour | Red |
| Insulation Material | PVC |
| Pack Size | 100 Pack |
| Temperature | 75 deg C |
| Stud Size | 4.3 mm |
| Terminal Type | Double Grip Spade |
| Wire Strip Length | 4-5 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!