Hellermann Tyton Crimp Link Standard Copper 6mm 22mmL
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9349519001445
|
|---|---|
| SKU |
HMYCS6
|
| Brand |
Hellermann Tyton
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CS6 |
| Body Material | Copper |
| Conductive Material | Copper |
| A-F Hex Die | 4.4 mm |
| Conductivity | 99.9% IACS |
| Conductor Size | 6 mm |
| Ductile Rating | 40% |
| Crimping Die | HYCP400/DIECU185 |
| Inside Diameter | 3.8 mm |
| Number of Strands | 7/1.04 |
| Outside Diameter | 24.2 mm |
| Overall Length | 22 mm |
| Resistivity | 1.72 micro-Ohm/cm |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
| Tensile Strength | 205 Mpa |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!