Hellermann Tyton Copper Lug Series Bell Mouth Circuit Breaker Copper Lug Narrow Palm 95mm M10 Stud 55mm OAL
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9349519002541
|
|---|---|
| SKU |
HMYCLB95-10
|
| Brand |
Hellermann Tyton
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CLB95-10 |
| A-F Hex Die | 14.2 mm |
| Barrel Length | 27 mm |
| Body Material | Copper |
| Conductive Material | Copper |
| Conductor Size | 95 mm |
| Crimping Die | HD06120AU/HYCP400/DIECU95 |
| Finish | Silver |
| Inside Diameter | 13.5 mm |
| Lug Length | 21 mm |
| Lug Thickness | 3.9 mm |
| Lug Width | 19 mm |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Number of Strands | 37/1.78 |
| Outside Diameter | 17.4 mm |
| Overall Length | 55 mm |
| Palm Size | 19 mm |
| Palm Type | Narrow |
| Stud Size | M10 |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
| Tensile Strength | 205 Mpa |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!