Hellermann Tyton Copper Lug Series Crimp Lug Standard Copper 95mm M16 Stud 64mm OAL
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9349519001933
|
|---|---|
| SKU |
HMYCL95-16
|
| Brand |
Hellermann Tyton
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 25 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CL95-16 |
| A-F Hex Die | 14.2 mm |
| Barrel Length | 27 mm |
| Barrel Type | Standard |
| Body Material | Copper |
| Conductive Material | Copper |
| Conductor Size | 95 mm |
| Crimping Die | HD06120AU/HYCP400/DIECU95 |
| Finish | Electro Plated |
| Inside Diameter | 13.5 mm |
| Lug Length | 30 mm |
| Lug Thickness | 3.4 mm |
| Lug Width | 25 mm |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Outside Diameter | 17.4 mm |
| Overall Length | 64 mm |
| Palm Size | 25 mm |
| Stud Size | M16 |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
| Tensile Strength | 205 Mpa |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!