Hellermann Tyton Bootlace Ferrule Insulated Nylon Brown 10mmx18mm OAL
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9349519001056
|
|---|---|
| SKU |
HMYBL10-18
|
| Brand |
Hellermann Tyton
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 50 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | PK |
| Vendor Product | BL10-18 |
| Collar Inside Diameter | 7.6 mm |
| Conductor Size | 10 mm |
| Contact Material | Copper |
| Insulation Colour | Brown |
| Insulation Material | Nylon |
| Overall Length | 28 mm |
| Number of Conductors | 1 |
| Pin Diameter | 4.5 mm |
| Pack Size | 50 Pack |
| Pin Length | 18 mm |
| Sleeve Material | Electro Grade Copper |
| Temperature | 105 deg C |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!