Heatstrip Electric Radiant Heater Remote Controlled 2400W 240V 10A Black IP55 24 Hour Countdown Timer
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9334038005081
|
|---|---|
| SKU |
HETTHH2400AR
|
| Brand |
Heatstrip
|
| Product Type |
Radiant Heaters
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101800 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | THH2400AR |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 48 mm |
| Height | 165 mm |
| Power Rating | 2400 Watt |
| Voltage | 240 Volt |
| Width | 1371 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!