Heinelec Industrial Earth Leakage Circuit Breaker 4 Pole (3Ph+N) 20 Amp 415V AC 4Module 117mm Clip Tray Surface
Description
Key Specifications
| SKU |
HEISF36AE20
|
|---|---|
| Brand |
Heinelec
|
| Range Name |
SF36AE
|
| Product Type |
Earth Leakage Circuit Breaker
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SF36AE20 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Depth | 116.4 mm |
| Connection Type | Shrouded Line and Load |
| Current | 20 Amp |
| Height | 119.5 mm |
| IP Rating | IP2X |
| Mounting Method | Clip Tray/Surface |
| Modules | 4 Module 117 mm |
| Temperature | 40 to 85 deg C |
| Terminal Connection | 0.75-35 sq-mm |
| Trip Sensitivity | 30 mA |
| Voltage | 415 Volt |
| Width | 80 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!