Havit Barline Wall Light Surface Mount 18W 3000/4000/5500K 180deg Black IP65 600x90mm
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9350418026477
|
|---|---|
| SKU |
HAVHV3582T-BLK
|
| Brand |
Havit
|
| Product Type |
Wall Lights
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | HV3582T-BLK |
| Base Type | Built In LED |
| Average Lamp Life | <30000 hrs |
| Beam Angle | 180 deg |
| Colour | Black |
| Colour Temperature | 3000/4000/5500K |
| CRI | >80 |
| Diffuser Type | Frosted Perspex |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Finish | Poly Powder Coated |
| Height | 600 mm |
| Input Voltage | 240 Volt AC |
| IP Rating | IP65 |
| Lumens | 540/1080/585 lm |
| Material | Aluminium/Perspex |
| Mounting Method | Wall/Ceiling/Surface |
| Wattage | 18 Watt |
| Width | 90 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!