Hager Allure GPO Rocker Switch Flush Mount Comes With Mechs 3Gang 250V 16A Gloss White
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
3250617001960
|
|---|---|
| SKU |
HAGWBHSV3
|
| Brand |
Hager
|
| Range Name |
Allure
|
| Product Type |
Switches
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | WBHSV3 |
| Actuator Type | Button |
| Colour | White |
| Connection Type | Screw |
| Current | 16 Amp |
| Finish | Gloss |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 117 mm |
| IP Rating | IP2X |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Method | Flush |
| Number Of Gangs | 3 Gang |
| Number Of Ways | 2 Way |
| Terminal Capacity | 4 x 1.5 sq-mm |
| Terminal Type | Loop |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Width | 77 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!

