Hager Changeover Switch 2P 25A AC21 DIN Rail Mount IP20
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
3250615510778
|
|---|---|
| SKU |
HAGSFL225
|
| Brand |
Hager
|
| Product Type |
Changeover Switches
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SFL225 |
| AC21 Rating | 25 Amp AC21 @ 240 Volt |
| Actuator | Manual |
| Conductor Size | 1.5/10 sq-mm (Flexible) 1.5/16 sq-mm (Rigid) |
| Connection Type | Screw |
| Depth | 68 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 83 mm |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Power Rating | 1.8 Watt |
| Temperature | -20 to 50 deg C |
| Width | 35 mm |
| Voltage | 230 Volt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!

