Hager Break Switch 3P 63A 400V Red Toggle 35mm Terminal IP20
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
3250615512284
|
|---|---|
| SKU |
HAGSBR364
|
| Brand |
Hager
|
| Product Type |
Load-Break Switches
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SBR364 |
| Connection Type | Screw |
| Depth | 68 mm |
| Height | 83 mm |
| Current | 63 Amp |
| Frequency | 50/60 Hz |
| IP Rating | IP20 |
| Method of Operation | Toggle Switches |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Temperature | -40 to 80 deg C |
| Terminal Capacity | 6-50 sq-mm |
| Voltage | 400 Volt |
| Width | 52.5 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!

