Hager Miniature Circuit Breaker C Curve 80Amp 10 kA 3Pole 4.5Module 81mm DIN Rail Mount
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
3250613231156
|
|---|---|
| SKU |
HAGHMF380T
|
| Brand |
Hager
|
| Product Type |
Mini Circuit Breakers
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | HMF380T |
| Electrical Life | 4000 Cycles |
| Depth | 70 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 90 mm |
| Interrupt Capacity | 10 kA |
| Modules | 4.5 Module 81 mm |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Tightening Torque | 3.5-5 Nm |
| Width | 80 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!

