GSME Trader Miniature Circuit Breaker C Curve 400-415V 10A 6kA 3Pole 3Module 54mm DIN Rail Mount
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9349703045880
|
|---|---|
| SKU |
GSMWOMCB6310
|
| Brand |
GSME Trader
|
| Range Name |
Wolverine
|
| Product Type |
Mini Circuit Breakers
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | WOMCB6310 |
| Actuator Type | 2 Position Handle |
| Cable Size | 25 sq-mm |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 17.9 mm |
| Height | 82 mm |
| Interrupt Capacity | 6 kA |
| IP Rating | IP20 |
| Modules | 3 Module 54 mm |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Temperature | 30 to 70 deg C |
| Tightening Torque | 1.5-2.5 Nm |
| Voltage | 400-415 Volt AC |
| Width | 54 mm |
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!