GSME Trader Buffalo Socket Extension Cord 250V 15A 3Pin Flat IP66 Grey Polycarbonate
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9349703030503
|
|---|---|
| SKU |
GSMBUEXSO315
|
| Brand |
GSME Trader
|
| Range Name |
Buffalo
|
| Product Type |
Extension Sockets
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | BUEXSO315 |
| Cable Gland Size | M20 x 1.5 mm |
| Cable Nominal Diameter | 6-12 mm |
| Colour | Grey |
| Connection Type | Clamp |
| Current | 15 Amp |
| Height | 109.5 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Material | Polycarbonate |
| Pin Configuration | 3 Pin Flat |
| Terminal Capacity | 2.4 mm x 4.5 mm |
| Width | 66 mm |
| Voltage | 250 Volt |
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!