Goodwe Solar Inverter 2 MPPTs 1Ph 20kW 9.99kW/5kVA 20A 43.5 at 220 Volt/43.5 at 230 Volt/41.7 at 240 Volt IP66 600V 400V
Description
Key Specifications
| SKU |
GDWGW9.999K-EHA-G20
|
|---|---|
| Brand |
Goodwe
|
| Product Type |
Inverters
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | GW9.999K-EHA-G20 |
| AC Max. Apparent Power | 9.99 kVA On-Grid / 5 kVA Back-Up |
| AC Nominal Voltage | 220 / 230 / 240 Volt L/N/PE |
| AC Operating Frequency | 50/60 Hz |
| AC Output Power | 9.99 kW On-Grid / 5 kVA Back-Up |
| AC Output Current | 43.5 at 220 Volt / 43.5 at 230 Volt / 41.7 at 240 Volt |
| Battery | 380 Volt Lithium Iron Phosphate |
| Communication Port | RS485 / Wi-Fi + LAN + Bluetooth |
| Cooling Method | Natural Convection |
| DC Input Power | 20 kW |
| DC Max. Input Current | 20 Amp |
| DC Input Voltage | 600 Volt |
| DC MPPT Voltage Range | 40-560 Volt |
| DC Nominal Voltage | 400 Volt |
| DC Start-up Voltage | 50 Volt |
| Depth | 270 mm |
| Efficiency | 97.50% |
| Height | 300 mm |
| IP Rating | IP66 |
| European Weighted Efficiency | 96.80% |
| Max. Operating Altitude | 4000 mtr (>2000 Derating) |
| Mounting Method | Wall / Floor |
| Noise Level | <=35 dB |
| Number of MPPTs | 2 |
| Operating Temperature | -30 to 60 deg C (Derating at 40 deg C) |
| Phase | 1 Phase |
| Power Factor | -1 (Adjustable from 0.8 Leading-0.8 Lagging |
| Relative Humidity | 0-95% |
| Topology | Non-Isolated |
| Width | 800 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!