Garland LAN Cable Cat6 UTP 4 Pair 24 AWG PVC Blue Sheath 305 mtr
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9329850000000
|
|---|---|
| SKU |
GARUTPL6BL305RBBW
|
| Brand |
Garland
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 305 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | UTPL6BL305RBBW-NLA |
| Conductor Size | 24 AWG |
| Conductor Type | Solid |
| Sheath Colour | Blue |
| Temperature | 15 to 75 deg C |
| Outside Diameter | 6 mm |
| Bend Radius | 65 mm |
| Conductor Resistance | 8.5 Ohm/km |
| Insulation Material | HDPE |
| Insulation Thickness | 0.2 mm |
| Sheath Material | PVC |
| Stranding | Solid |
| Conductor Material | Annealed Copper |
| Pair Count | 4 Pair |
| Frequency Bandwidth | 250 MHz |
| Max. Pulling Force | 126 N |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!