Garland Pro Series Garden Lighting Cable 2 Core Figure 8 5.44 sq-m 240V PVC Black
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9329850000000
|
|---|---|
| SKU |
GARTCW192BK100
|
| Brand |
Garland
|
| Product Type |
Garden Lighting Cable Figure 8
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 100 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | TCW192BK100 |
| Conductor Size | 5.44 mm |
| Bend Radius | Static 45 mm |
| Conductor Resistance | DC: 3.3 Ohm/km |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Insulation Colour | Black |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Thickness | 1 mm |
| Insulation Resistance | 50 MOhm/km |
| Number of Cores | 2 Core |
| Pulling Tension | 762 N |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 |
| Stranding | 192/0.19 mm |
| Temperature | -15 to 70 deg C |
| Voltage | 240 Volt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!