Garland Pro Series Ordinary Duty Flexible Cable 2 Core & Earth 1mm 250/440V Plain Annealed Copper PVC/PVC Grey
Description
Key Specifications
| SKU |
GAROD332GY
|
|---|---|
| Brand |
Garland
|
| Product Type |
Flexible Cable
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 100 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | OD332GY |
| Bend Radius | Static: 65 mm |
| Conductor Resistance | 19.5 Ohm/km |
| Conductor Size | 1 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Brown/Blue/Green/Yellow |
| Elongation | Insulation: >100% Outer Sheath: >100% |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Insulation Thickness | 0.6 mm |
| Number of Cores | 2 Core + Earth |
| Sheath Colour | Grey |
| Sheath Material | 5V-90 PVC |
| Sheath Thickness | 0.8 mm |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 3191 |
| Stranding | 32/0.2 mm |
| Temperature | -15 to 90 deg C |
| Tensile Strength | Before Aging: >12 MPa |
| Voltage | 250-440 Volt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!