Garland Pro Series Data Cable 1 Pair Gel Filled Overall Screened 0.22mm PP/AL/PE Black
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9329850000000
|
|---|---|
| SKU |
GARMCP1SJFP100
|
| Brand |
Garland
|
| Product Type |
Data Cable
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 100 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | MCP1SJFP100 |
| Conductor Size | 0.22 mm |
| Bend Radius | Static 44 mm |
| Conductor Type | Tinned Annealed Copper |
| Conductor Resistance | DC: 95.3 Ohm/km |
| Elongation | Insulation: >150% Outer Sheath: >400% |
| Insulation Material | Polypropylene |
| Insulation Thickness | 0.3 mm |
| Insulation Resistance | 10000 MOhm/km |
| Number of Pairs | 1 Pair |
| Overall Diameter | 4.4 mm |
| Screen Coverage | 100% |
| Pulling Tension | 30 N |
| Screen Material | Aluminium/Polyester Tape |
| Screen Format | Overall Screened |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | Polyethylene |
| Standards | AS/ACIF S008 UL758 EIA-RS422 |
| Sheath Thickness | 0.75 mm |
| Temperature | -30 to 70 deg C |
| Stranding | 7/0.2 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!