Garland 0.22mm 6 Core White Security Cable PVC/PVC
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9329850000000
|
|---|---|
| SKU |
GARMC76WH300B
|
| Brand |
Garland
|
| Product Type |
Security Cable
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 300 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | MC76WH300B |
| Conductor Resistance | 93.3 Ohm/km |
| Conductor Size | 0.22 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Bend Radius | Static 49 mm |
| Elongation | Insulation: >100% Outer Sheath: >100% |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Resistance | 50 MOhm/km |
| Insulation Thickness | 0.28 mm |
| Overall Diameter | 4.9 mm |
| Number of Cores | 6 Core |
| Pulling Tension | 92 N |
| Sheath Colour | White |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | AS/ACIF S008 BS3737-3.30 AS 1049 |
| Sheath Thickness | 0.5 mm |
| Temperature | -15 to 70 deg C |
| Tensile Strength | Before Aging: >12 MPa |
| Stranding | 7/0.2 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!