Garland 0.22mm 12 Core Grey Data Cable Overall Screened PVC/PVC
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9329850000000
|
|---|---|
| SKU |
GARMC712S500
|
| Brand |
Garland
|
| Product Type |
Data Cable
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 500 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | MC712S500 |
| Conductor Size | 0.22 mm |
| Bend Radius | Static 69 mm |
| Conductor Type | Tinned Annealed Copper |
| Core Colours | White/Red/Blk/Ylw/Brown/Org/Pink/Grey/Blue/Violet/Grn/Light Brown |
| Conductor Resistance | DC: 95.3 Ohm/km |
| Insulation Material | PVC |
| Number of Cores | 12 Core |
| Insulation Thickness | 0.28 mm |
| Insulation Resistance | 50 MOhm/km |
| Overall Diameter | 6.9 mm |
| Screen Coverage | 100% |
| Pulling Tension | 184 N |
| Screen Material | Aluminium/Polyester Tape |
| Screen Format | Overall Screened |
| Sheath Colour | Grey |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | AS/ACIF S008 EIA-RS232 UL 758 |
| Sheath Thickness | 0.8 mm |
| Temperature | -15 to 70 deg C |
| Stranding | 7/0.2 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!