Garland 0.44mm 7 Core Grey Data Cable Overall Screened PVC/PVC
Description
Key Specifications
| SKU |
GARMC147S250
|
|---|---|
| Brand |
Garland
|
| Product Type |
Data Cable
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 250 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | MC147S250 |
| Conductor Size | 0.44 mm |
| Bend Radius | Static 65.5 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | White/Blue/Red/Black/Yellow/Green/Brown |
| Conductor Resistance | 45.2 Ohm/km |
| Elongation | Insulation: >100% Outer Sheath: >100% |
| Insulation Material | PVC |
| Number of Cores | 7 Core |
| Insulation Thickness | 0.3 mm |
| Insulation Resistance | 50 MOhm/km |
| Overall Diameter | 6.55 mm |
| Screen Coverage | 100% |
| Pulling Tension | 215 N |
| Screen Material | Aluminium/Polyester Tape |
| Screen Format | Overall Screened |
| Sheath Colour | Grey |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | AS/ACIF S008 BS4737-3.30 |
| Sheath Thickness | 0.7 mm |
| Temperature | -15 to 70 deg C |
| Tensile Strength | Before Aging: >12 MPa |
| Stranding | 14/0.2 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!