Garland 0.44mm 3 Pair Black Security Cable Polypropylene/Polyethylene
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9329850000000
|
|---|---|
| SKU |
GARMC146JFPP100
|
| Brand |
Garland
|
| Product Type |
Security Cable
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 100 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | MC146JFPP100 |
| Bend Radius | Static 65 mm |
| Conductor Size | 0.44 mm |
| Conductor Resistance | 45.2 Ohm/km |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Elongation | Insulation: >150% Outer Sheath: >400% |
| Insulation Material | Polypropylene |
| Insulation Resistance | 1000 MOhm/km |
| Insulation Thickness | 0.3 mm |
| Overall Diameter | 6.5 mm |
| Number of Pairs | 3 Pair |
| Pulling Tension | 166 N |
| Sheath Material | Polyethylene |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Thickness | 0.6 mm |
| Standards | AS/ACIF S008 |
| Stranding | 14/0.2 mm |
| Temperature | -30 to 70 deg C |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!