Garland Heavy Duty Flexible Cable 2 Core & Earth 1.5mm 0.6/1kV Plain Annealed Copper PVC/PVC Orange
Description
Key Specifications
| SKU |
GARHD330OG
|
|---|---|
| Brand |
Garland
|
| Product Type |
Flexible Cable
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 100 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | HD330OG |
| Bend Radius | Static: 105 mm |
| Conductor Resistance | 13.3 Ohm/km |
| Conductor Size | 1.5 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Brown/Blue/Green/Yellow |
| Elongation | Insulation: >100% Outer Sheath: >100% |
| Insulation Material | V-90HT PVC |
| Insulation Resistance | 1000 MOhm/km |
| Insulation Thickness | 0.8 mm |
| Number of Cores | 2 Core + Earth |
| Sheath Colour | Orange |
| Sheath Material | PVC |
| Sheath Thickness | 1.6 mm |
| Standards | AS/NZS 3191 |
| Stranding | 30/0.25 mm |
| Temperature | -15 to 105 deg C |
| Tensile Strength | Before Aging: >12 MPa |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!