Finder Miniature Relay Plug In Or PCB Mounting 2P 2CO 8A 240V 8 Pin PCB
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
8012823240305
|
|---|---|
| SKU |
FID40.52240VAC
|
| Brand |
Finder
|
| Range Name |
Series 40
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 4052240VAC |
| Contact Configuration | 2 Changeover |
| Contact Material | Silver Nickel (Ag/Ni) |
| Current | 8 Amp |
| Depth | 12.4 mm |
| Height | 25 sq-mm |
| Mounting Method | Plug-In/PCB |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Operating Cycles | 100000 Cycles |
| Operating Coil Voltage | 240 Volt AC |
| Operating Time | 3 ms Breaking/7 ms making |
| Pin Configuration | 8 Pin PCB |
| Power Rating | 400 kW |
| Temperature | -45 to 85 deg C |
| Voltage | 250 Volt AC |
| Width | 29 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!